Vil bidra til at Riksrevisjonens arbeid følges opp
Publisert 08.06.2023 av Henrik Wiedswang Horjen Fiskevelferd Sjømat Norge
Som verdens ledende produsent av laks og ørret trenger vi verdens mest velfungerende myndighetsapparat. Riksrevisjonens rapport avdekker noen av de utfordringene vi opplever i samhandlingen med offentlige instanser.
Riksrevisjonen påpeker at myndighetene har ikke iverksatt tilstrekkelige tiltak for å redusere vedvarende utfordringer med sykdommer fiskevelferd i havbruksnæringen.
– Det er i vår største interesse at anbefalingene og kritikken som er rettet fra riksrevisjonen blir fulgt opp. Vi har et åpenbart forbedringspotensial innen arbeidet med fiskehelse, fiskevelferd og dødelighet. I dette er vi avhengig av at samspillet mellom instansene fungerer bedre enn hva det gjør i dag, sier Karoline Skaar Amthor, fagsjef og veterinær i Sjømat Norge.
Havbruksnæringen har hovedansvaret for fiskens velferd. Det ansvaret tar vi på største alvor. Innsatsen for å sikre effektive og presise virkemidler er betydelig styrket, påpeker Skaar Amthor.
Sjømat Norge har identifisert fire strategiske satsingsområder for virkemiddelbruk i sjømatnæringen:
- Koordinering av kontroll med lakselus
- Nasjonalt arbeid med biosikkerhet – forhindre at smitte kommer inn i lokaliteten og sprer seg (forebygging og håndtering av smittsom sykdom)
- Systematisk arbeid for ivaretagelse av velferd gjennom hele produksjonen.
- Nasjonalt system for taps- og dødsårsaker (Fiskehelsedatabase)
Vi vil selvsagt bidra der vi kan for å sikre at anbefalingene fra Riksrevisjonen følges opp.
Vil du vite mer?
