• Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
  • Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
Sjomatnorge.no > Fagområder > Industri > – Stø kurs i fiskeripolitikken

– Stø kurs i fiskeripolitikken

Publisert 07.10.2009 av Sjømat Norge

Industri

– Erklæringen representerer en videreføring av dagens politikk, men er samtidig ambisiøs. Målsettingen bærer bud om en fiskeri- og havbrukspolitikk som er mer dynamisk og tilpasset behovene i næringen og endringene som skjer i de viktige eksportmarkedene, sier Andreassen (bildet).

Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL) er tilfreds med at de tre regjeringspartiene slår fast at det skal legges til rette for en videre vekst i norsk havbruksproduksjon.

– Dette viderefører den politiske linjen som er ført de siste stortingsperiodene, og næringen deler det syn at veksten må baseres på en bærekraftig forvaltning. Norskekysten er særdeles godt egnet for akvakultur. Dette er et fortrinn som må brukes aktivt i utviklingen langs kysten og for å øke tilførselen av sjømat til en voksende verdensbefolkning, sier Andreassen.

Når det gjelder fiskeflåten og fiskeindustrien, er FHL tilfreds med at regjeringen understreker behovet for en bedre samhandling mellom aktørene i verdikjeden. FHL oppfatter dette som et signal om vilje til å føre en aktiv næringspolitikk også på dette feltet. FHL vil selvsagt gi sitt bidrag til politikkutformingen, slik at vi kan utvikle flere lønnsomme og framtidsrettede arbeidsplasser langs kysten, sier Andreassen.

FHL registrerer videre at regjeringen varsler styrket overvåking av havområdene og beredskap mot forurensning til sjøs, inkludert bedre oljevernberedskap. Dette er i tråd med de anbefalinger næringen har gitt.

– Markedene for sjømat vil fortsette å vokse, og Norge har ressursene. Det er næringspolitisk rom for å utvikle verdiskapingen betydelig. Derfor er det positivt at regjeringen legger til grunn et mål om økt bearbeiding, produksjon og sikker tilgang til markedene, sier Andreassen.


Vil du lese mer?

HMS – konferansen 2026

Publisert 07.10.2009 Industri

Dato er satt – det er bare å legge inn i kalender. Programmet blir lagt ut her...

– Vi har et forbedringspotensial

Publisert 07.10.2009 Industri

Miljødirektoratets tilsynsaksjon viser tydelig at vi kan bli bedre, sier Sjømat Norge og Sjømatbedriftene.

Klart for lokale forhandlinger

Publisert 07.10.2009 Industri

Årets mellomoppgjør er vedtatt av LO/YS. Det betyr at lokale forhandlinger kan starte.

Sjømat Norge - en landsforening i NHO

firmapost@sjomatnorge.no

99 11 00 00

Postboks 5471 Majorstuen, 0305 Oslo

  • Om oss
  • Styret
  • Øvrige tillitsvalgte
  • Administrasjonen
  • Forhandlingsutvalg
  • Seafood Federation
  • Høringsuttalelser
  • Kalender
  • Fagområder
  • Materiell
  • Presse

Designet og utviklet av Journey Agency

  • facebook
  • instagram
  • twitter-x
  • paper
  • Personvern
  • Cookies