• Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
  • Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
Sjomatnorge.no > Fagområder > Industri > Råfisklaget holder fast på minsteprisen

Råfisklaget holder fast på minsteprisen

Publisert 19.01.2009 av Sjømat Norge

Industri

Foto (c) EFF/Jean GaumyFinansuroen og den økonomiske istiden globalt har svekket de store fiskeimportørene, noe som også rammer handelen med norsk fisk.

FHL hadde særlig i lys av markedssituasjonen for torsk bedt om et ekstraordinært forhandlingsmøte med Norges Råfisklag med det mål å få redusert minsteprisen og dermed bidra til normalisering av  handelen.

– Det var ikke mulig å få Norges Råfisklag med på en reduksjon i minsteprisene. Nå må vi se på andre virkemidler som reguleringer av fisket, sier Geir Ove Ystmark, direktør næringsutvikling i FHL.

FHL opplever at Norges Råfisklag har forståelse for den vanskelige situasjonen. Det er en felles forståelse for at det nå vil være behov for fortløpende å vurdere reguleringstiltak for slik å begrense utbudet av torsk fra Norge. Det er også enighet om fortsatt å jobbe for å få til tiltak via myndighetene som kan normalisere handelen mellom norske eksportører og importører i markedet.

Den 26. januar legger regjeringen frem sin tiltakspakke, og fiskerinæringen har tidligere oversendt klare krav om tiltak som kan sikre finansieringen.  Fiskerinæringen har også bedt om at det i regjeringens krisepakke bevilges ekstraordinære midler til markedsføring av norsk sjømat.

FHL dekker hele verdikjeden fra fjord til bord innen norsk fiskeri- og havbrukssektor. FHL er en landsdekkende næringspolitisk arbeidsgiverorganisasjon hvor medlemmene er alt fra små familiebedrifter til store multinasjonale selskap. FHL er tilsluttet Næringslivets hovedorganisasjon (NHO).


Vil du lese mer?

Færre fisk dør i merdene

Publisert 19.01.2009 Industri

Dødlighetstallene i havbruk synker sammenlignet med fjorårets fire første måneder.

Havbruksmøte i nord 2025

Publisert 19.01.2009 Industri

Velkommen til høstmøtet!

Svært viktige forskningsmidler

Publisert 19.01.2009 Industri

Sjømat Norge roser regjeringen for mer penger til fiskeriforskning i revidert statsbudsjett.

Sjømat Norge - en landsforening i NHO

firmapost@sjomatnorge.no

99 11 00 00

Postboks 5471 Majorstuen, 0305 Oslo

  • Om oss
  • Styret
  • Øvrige tillitsvalgte
  • Administrasjonen
  • Forhandlingsutvalg
  • Seafood Federation
  • Høringsuttalelser
  • Kalender
  • Fagområder
  • Materiell
  • Presse

Designet og utviklet av Journey Agency

  • facebook
  • instagram
  • twitter-x
  • paper
  • Personvern
  • Cookies