Hovedpunktene i regjeringens strategi ble lagt frem på FHLs generalforsamling i Bodø i dag av statsekretær Vidar Ulriksen. Strategien skal sikre bærekraftig vekst i næringen.
– FHL er positive til dette fordi næringen har et uttalt mål om fortsatt vekst i havbruksnæringen i Norge, og slik sett er regjeringens og våre mål sammenfallende.Vi har ennå ikke satt oss inn i alle strategiens elementer, men mener den kan være et et godt utgangspunkt for å sikre bærekraft vekst i norsk fiskeoppdrett og matproduksjon, sier Ole-Eirik Lerøy som i dag ble gjenvalgt som styreleder i FHL.
Lerøy understreker at det fremlagte strategidokumentet synes å gi rom for et konstruktivt samarbeid mellom oppdrettsnæringen og myndighetene.
– For å sikre miljømessig bærekraft også når produksjonen etter hvert øker er vi i næringen inneforstått med at vi må fatt i en del utfordringer. Det vil vi nå gjøre i samarbeid med myndighetene. Vi ønsker ikke å diskutere enkelttiltak nå, men vil gå inn i en dialog med myndighetene på hvert enkelt felt, sier han.
Mer informasjon om regjeringens strategi for miljømessig bærekraftig vekst i havbruksnæringen finner du her.
Vil du lese mer?
I natt ble det avklart at USA innfører 15% toll på import fra Norge.
Regjeringen utsetter avviklingen av CO₂-fritaket for fiske i fjerne farvann til 2026.
Velkommen til skatteseminar mandag 18. august 2025 i Trondheim.