• Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
  • Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
Sjomatnorge.no > Fagområder > Industri > Ny fagsjef industri i Sjømat Norge

Ny fagsjef industri i Sjømat Norge

Publisert 03.07.2026 av Sjømat Norge

Sjømat Norge, Industri

Morten Hyldborg Jensen blir ny fagsjef industri i Sjømat Norge. Med mer enn 30 års erfaring fra sentrale selskaper i sjømatnæringen går han inn i organisasjonen som fagsjef for de pelagiske industrimedlemmene.

– Noen ansettelser gjør at man kjenner på ekstra stor entusiasme. Dette er en av dem. Vi er utrolig glade for at Morten har valgt å bli en del av Sjømat Norge. Han kombinerer dokumenterte strategiske evner med operativ erfaring og sterke kommunikasjonsegenskaper. Han blir en stor ressurs for medlemsbedriftene våre, sier Martine Werring-Westly, direktør industri i Sjømat Norge.

Hyldborg Jensen kommer fra rollen som Managing Director i Nordic Group AS og Chief Commercial Officer for hvitfisk i Insula. Han har de siste årene også vært medlem av Bransjegruppe Industri i Sjømat Norge.

– Gjennom arbeidet i Bransjegruppe Industri, og tidligere som styremedlem i Sjømat Norge, er det mange av oss som har hatt gleden av å samarbeide med Morten. Vi kjenner hans innsikt og engasjement for å utvikle sjømatnæringen og industrien, sier Werring-Westly.

Hele næringen

– Jeg har alltid vært opptatt av bærekraft og næringspolitikk i sjømatnæringen, og da muligheten til å jobbe med dette på fulltid dukket opp, var valget enkelt. Gjennom ulike roller har jeg hatt gleden av å samarbeide tett med Sjømat Norge, og jeg har alltid opplevd organisasjonen som svært kompetent og kunnskapsrik, sier Morten Hyldborg Jensen. 

Gjennom mer enn 30 år i sjømatnæringen har Hyldborg Jensen hatt sentrale roller i selskaper som Stolt Sea Farm, Aker Seafoods, Norway Seafoods, Lerøy Seafood og Insula. I tillegg til styremedlem i Sjømatrådet og Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL), dagens Sjømat Norge.

– Jeg håper min kommersielle erfaring kan bidra med nye perspektiver og styrke arbeidet til beste for næringen. Pelagiske arter og fiskerier er en bærebjelke i norsk sjømatnæring og har stor betydning for flere verdikjeder. Jeg ser frem til å lære enda mer og til å bidra aktivt i arbeidet med dette viktige fagfeltet, sier Hyldborg Jensen. 

Etter sommeren

Hyldborg Jensen overtar rollen etter Caroline Ellingsen, som går tilbake til Nærings- og fiskeridepartementet.

– Caroline har gjort en svært god jobb for medlemsbedriftene våre.  Vi er glade for at hun skal fortsette det viktige arbeidet med kvoteforhandlinger i Nærings- og fiskeridepartementet, sier Martine Werring-Westly.

Morten Hyldborg Jensen tiltrer stillingen senest 1.oktober.    


Vil du lese mer?

Norsk sjømat rammes av urimelig amerikansk tollforskjell 

Publisert 03.07.2026 Sjømat Norge Industri

USA har i dag besluttet å innføre en toll på 12,5 prosent på norske varer. Samtidig får...

Kraftig fall i dødeligheten

Publisert 03.07.2026 Sjømat Norge Industri

Antall laks og ørret som dør i norsk lakse- og ørretoppdrett har falt kraftig de siste årene....

Japansatsingen fortsetter

Publisert 03.07.2026 Sjømat Norge Industri

Geopolitisk uro gjør det enda viktigere å sikre tilgang til stabile markeder. Japen er allerede et av...

Sjømat Norge - en landsforening i NHO

firmapost@sjomatnorge.no

99 11 00 00

Postboks 5471 Majorstuen, 0305 Oslo

  • Om oss
  • Styret
  • Øvrige tillitsvalgte
  • Administrasjonen
  • Forhandlingsutvalg
  • Seafood Federation
  • Høringsuttalelser
  • Kalender
  • Fagområder
  • Materiell
  • Presse

Designet og utviklet av Journey Agency

  • facebook
  • instagram
  • paper
  • Personvern
  • Cookies