• Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
  • Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
Sjomatnorge.no > Sjømat Norge > Millionsatsing mot laksesykdom

Millionsatsing mot laksesykdom

Publisert 27.03.2008 av Sjømat Norge

Sjømat Norge

PD er trolig den mest tapsbringende sykdommen i oppdrett på Vestlandet. Antall sykdomsutbrudd økte betydelig i 2007 i forhold til året før, og det systematiske bekjempelsesarbeidet er ett av tiltakene som næringen setter inn. Målet er å redusere antall utbrudd og jobbe forebyggende for å unngå at sykdommen  blir et permanent problem.

left::Nytilsatt prosjektleder/koordinator Paul Negård er veterinær og kommer fra jobb som rådgiver i Mattilsynet. Han har lang erfaring fra arbeidet med PD på Vestlandet, og ser fram til å ta fatt på arbeidet.

– Det er svært positivt og lovende at oppdretterne har klart å organisere et slikt forpliktende samarbeid. Dette er dessuten en erkjennelse av at man må løse slike utfordringer i fellesskap, og det gir meg tro på at tiltakene vi setter inn vil gi resultater, sier Negård.

Leder av styringsgruppen, Cato Lyngøy, uttaler at næringen er glad for at Negård har tatt på seg prosjektjobben, ikke minst fordi hans erfaring både innenfor praktisk fiskehelsearbeid og i forvaltningen vil gi kampen mot PD et godt løft.

Oppdretternes PD-prosjekt vil løpe parallelt med de tiltakene Mattilsynet har pålagt gjennom tiltaksplanen for strekningen Egersund – Hustadvika.

Pankreassykdom (pancreas disease) ble første gang observert i et matfiskanlegg i Skottland i 1976 og har siden 1980-tallet vært et stort problem for oppdrettsnæringa i Skottland og Irland. PD er også en utfordring i British Columbia, USA, Spania og Frankrike, i tillegg til Norge.

* * *

FHL dekker hele verdikjeden fra fjord til bord innen norsk fiskeri- og havbrukssektor. FHL er en landsdekkende næringspolitisk arbeidsgiverorganisasjon hvor medlemmene er alt fra små familiebedrifter til store multinasjonale selskap. FHL er tilsluttet Næringslivets hovedorganisasjon (NHO).


Vil du lese mer?

Sjømat Norges Årsarrangement 2026

Publisert 27.03.2008 Sjømat Norge

Sjømat Norges årsarrangement 2026 avholdes i Trondheim. Hold av datoene. Påmeldingslenke og mer informasjon kommer!

Digitalt møte om klimagassreduksjoner fartøy

Publisert 27.03.2008 Sjømat Norge

Regjeringen har sendt på høring et forslag til forskrift som krever at minst 90 prosent av energibruken på...

Sjømatskolen: Forstå sjømatnæringen i Norge

Publisert 27.03.2008 Sjømat Norge

Vi vet at sjømatnæringen er kompleks. Derfor inviterer Sjømat Norge til Sjømatskolen. Et frokostseminar for de som...

Sjømat Norge - en landsforening i NHO

firmapost@sjomatnorge.no

99 11 00 00

Postboks 5471 Majorstuen, 0305 Oslo

  • Om oss
  • Styret
  • Øvrige tillitsvalgte
  • Administrasjonen
  • Forhandlingsutvalg
  • Seafood Federation
  • Høringsuttalelser
  • Kalender
  • Fagområder
  • Materiell
  • Presse

Designet og utviklet av Journey Agency

  • facebook
  • instagram
  • twitter-x
  • paper
  • Personvern
  • Cookies