• Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
  • Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
Sjomatnorge.no > Sjømat Norge > – Lytt til faglige råd i ubåtsaken

– Lytt til faglige råd i ubåtsaken

Publisert 14.05.2012 av Sjømat Norge

Sjømat Norge

Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL) er tilfreds med at Regjeringen nå setter i gang parallell planlegging for to mulige alternativer – tømming av vraket for kvikksølv eller tildekking av vraket.

– I likhet med lokalbefolkningen og næringsaktørene mener vi det er viktig å få fremdrift i arbeidet, og at det nå igangsettes to parallelle prosjekteringer må ikke utsette igangsetting av tiltak, understreker Domstein.

– Beste løsning må velges
FHL mener det aller viktigste hensynet er knyttet til mulig miljøpåvirkning, og at det er avgjørende at myndighetene til slutt velger den beste faglige løsningen. Man må være sikker på at tiltaket som velges er trygt nok. Hvis man begynner å gjøre direkte tiltak med vraket som heving eller tømming, kan det innebære risiko for økte utslipp i tiltaksperioden, og nettopp derfor er fagvurderingene så avgjørende.

– Jeg tror verken vi eller politikerne har kompetanse til å konkludere om tømming av vraket eller tildekking er den riktige løsningen. Dette er et eksempel på en sak der det er viktig å støtte seg på de faglige vurderingene, sier Domstein.

I januar ble den siste fagrapporten om utbåtvraket lagt fram. Rapporten er et sentralt grunnlag for den beslutningen som må tas. FHL er opptatt av den beste løsningen må velges, både på kort og lang sikt. Dette er i tråd med en resolusjon fra FHLs generalforsamling fra 2007 der det ble understreket at tiltak for å sikre rene kyst- og havområder er noe både myndighetene og brukere av havområdene må prioritere høyere.

Miljøovervåkning må fortsette
Det tyske vraket av ubåten U-864 ved Fedje ble oppdaget i 2003. I etterkant har det både vært diskutert tildekking og heving. FHL krever handlekraft etter ni år med utredninger og at ikke kostnader skal avgjøre hvilket tiltak som skal velges.

– En må fortsatt foreta overvåkingen av situasjonen i området. Det gjelder både av sedimenter, vannsøylen og marine organismer. Dette må gjøres både før tiltak iverksettes, under gjennomføring av tiltaket og i lang tid etterpå, sier styreleder Gunnar Domstein i FHL.


Vil du lese mer?

Statsbudsjettet 2026: – Avgiftsøkninger som svekker  konkurransekraften 

Publisert 14.05.2012 Sjømat Norge

Sjømat Norge er overrasket over at det legges frem forslag om nye avgifter på både havbruk og...

Fremtidens matsystemer: Derfor må sjømaten få en nøkkelrolle

Publisert 14.05.2012 Sjømat Norge

Norge står foran en omfattende gjennomgang av hele matsystemet. I sitt høringsinnspill til regjeringens arbeid med «Fremtidens...

Miljøteknologiordning uten tilstrekkelig fleksibilitet

Publisert 14.05.2012 Sjømat Norge

Det er bra at regjeringen har lyttet til høringsinnspillene og ikke satt krav til oppsamling av organisk...

Sjømat Norge - en landsforening i NHO

firmapost@sjomatnorge.no

99 11 00 00

Postboks 5471 Majorstuen, 0305 Oslo

  • Om oss
  • Styret
  • Øvrige tillitsvalgte
  • Administrasjonen
  • Forhandlingsutvalg
  • Seafood Federation
  • Høringsuttalelser
  • Kalender
  • Fagområder
  • Materiell
  • Presse

Designet og utviklet av Journey Agency

  • facebook
  • instagram
  • twitter-x
  • paper
  • Personvern
  • Cookies