• Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
  • Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
Sjomatnorge.no > Fagområder > Havbruk > EU-kommisjonen vil frikjenne norsk ørret

EU-kommisjonen vil frikjenne norsk ørret

Publisert 02.06.2008 av Sjømat Norge

Havbruk

Tollen ble innført etter at i første rekke finske produsenter av ørret hadde bedt om beskyttelse mot konkurranse fra Norge.

Norske ørretprodusenter har benektet at det har skjedd dumpingsalg i EU-markedet. Nå får de norske produsentene støtte fra EU-kommisjonen.

Etter en grundig gjennomgang av norsk ørretproduksjon har kommisjonen konkludert med at det ikke er grunnlag for antidumpingtiltak. Kommisjonen foreslår derfor å gjenopprette fri adgang for norsk regnbueørret til EU-markedet.

  – Selv om den norske produksjonen av regnbueørret er vesentlig mindre enn lakseproduksjonen, vil en forbedret adgang til EU-markedet ha stor betydning for enkeltselskaper og for norske kystsamfunn, sier direktør for markedsadgang i FHL, Trond Davidsen.

– Den økte tollbelastningen har siden 2004 medført redusert norsk produksjon og redusert eksport til EU. I fjor utgjorde eksporten samlet sett vel 58.000 tonn, hvorav knappe 7.500 tonn gikk til vårt viktigste nærmarked. Dette viser med all tydelighet at tollen på 19,9% har hatt negative konsekvenser for norsk ørretnæring, sier Davidsen.

Kommisjonens forslag skal nå ut på høring i medlemslandene, før det skal diskuteres på møte i EUs antidumping-komité, mest sannsynlig allerede i juni. Saken vil deretter få sin endelige avgjørelse i EUs Ministerråd i løpet av sommeren.

– Vi har god tro på at det skal være mulig å oppnå støtte blant medlemslandene i EU til å avvikle de urettmessige straffetiltakene. EU-kommisjonen er veldig tydelig i sin tilrådning om at tiltakene bør avvikles. Da bør EUs medlemsland følge opp med å gjennopprette fri markedsadang for norsk ørret, sier Davidsen.

FHL dekker hele verdikjeden fra fjord til bord innen norsk fiskeri- og havbrukssektor. FHL er en landsdekkende næringspolitisk arbeidsgiverorganisasjon hvor medlemmene er alt fra små familiebedrifter til store multinasjonale selskap. FHL er tilsluttet Næringslivets hovedorganisasjon (NHO).
 


Vil du lese mer?

Flere elver skal overvåkes

Publisert 02.06.2008 Havbruk

I 2025 skal 49 elver i Norge overvåkes for rømt oppdrettslaks.

Slik skal havbruk reguleres

Publisert 02.06.2008 Havbruk

Stortinget har sluttet seg til et bredt forlik om fremtidig regulering av havbruksnæringen

Line får toppverv

Publisert 02.06.2008 Havbruk

Sjømat Norges styreleder, Line Ellingsen, er valgt inn som visepresident i NHO.

Sjømat Norge - en landsforening i NHO

firmapost@sjomatnorge.no

99 11 00 00

Postboks 5471 Majorstuen, 0305 Oslo

  • Om oss
  • Styret
  • Øvrige tillitsvalgte
  • Administrasjonen
  • Forhandlingsutvalg
  • Seafood Federation
  • Høringsuttalelser
  • Kalender
  • Fagområder
  • Materiell
  • Presse

Designet og utviklet av Journey Agency

  • facebook
  • instagram
  • twitter-x
  • paper
  • Personvern
  • Cookies