Regjeringen innførte en NOx-avgift på 15 kroner per kilo utslipp fra 1. januar 2007. Målet var å få ned utslipp fra blant annet fiskefartøy og andre skip, større motorer, og kjeler og turbiner i industrien. Til nå har avgiften gått rett i statskassa uten at pengene har bidratt til utslippsreduserende tiltak.
Da Stortinget behandlet avgiften, ble det besluttet at virksomheter kunne få avgiftsfritak dersom de omfattes av en miljøavtale om NOx-reduserende tiltak.
Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL), hovedorganisasjonen NHO og en rekke andre interesseorganisasjoner har i lang tid arbeidet for å få på plass en avtale med regjeringen, slik at næringslivet heller kan betale inn penger til et NOx-fond som i sin tur skal brukes på konkrete tiltak for å redusere utslipp.
Avtalen er nå klar, og bedrifter som slutter seg til avtalen slipper å betale NOx-avgift i tre år, men må til gjengjeld forplikte seg til utslippsreduksjoner.
– Det er skuffende at dette har tatt så lang tid, men etableringen av NOx-fondet betyr at vi endelig går over i en ny fase. Nå kan pengene og innsatsen settes inn der den gir best miljøeffekt, sier Geir Ove Ystmark, direktør næringsutvikling i FHL.
Les mer om NOx-fondet på NHOs nettsted:
http://www.nho.no/article.php?articleID=19395&categoryID=90
Fakta om NOx-avtalen:
http://www.regjeringen.no/nb/dep/md/tema/Forurensning/Luft/Vedlegg-2/Fakta-om-NOx-og-NOx-avtalen.html?id=497837&epslanguage=NO
* * *
FHL dekker hele verdikjeden fra fjord til bord innen norsk fiskeri- og havbrukssektor. FHL er en landsdekkende næringspolitisk arbeidsgiverorganisasjon hvor medlemmene er alt fra små familiebedrifter til store multinasjonale selskap. FHL er tilsluttet Næringslivets hovedorganisasjon (NHO).
Vil du lese mer?
Regjeringen og organisasjoner i maritim næring signerte 4. mars samarbeidserklæring for økt likestilling.
Sjømat Norge støtter Fiskeridirektoratets nye tiltak til reguleringer rundt turistfiske i sjø.
Sjømat Norge leverte nylig sitt høringssvar til Nærings- og fiskeridepartementets høringsnotat av 25. november 2024 om forslag...