• Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
  • Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
Sjomatnorge.no > Fagområder > Organisasjon og arbeidsliv > Sjømat Norge ber Stortinget gripe inn: Staten må ta ansvaret for sykepengene

Sjømat Norge ber Stortinget gripe inn: Staten må ta ansvaret for sykepengene

Publisert 08.05.2026 av Sjømat Norge

Sjømat Norge, Organisasjon og arbeidsliv

Foto: Peter Mydske/Stortinget

Sjømat Norge er blant seks NHO-landsforeninger som i et åpent brev ber Stortinget sikre en midlertidig forskutteringsordning for sykepenger. Forsinkede NAV-utbetalinger rammer sjømatnæringens bedrifter hardt – og truer arbeidsplasser langs hele kysten.

Samlet representerer de seks landsforeningene bak brevet om lag 16 000 medlemsbedrifter med rundt 230 000 ansatte over hele landet.

Sjømat Norge stiller seg bak et åpent brev til alle partiene på Stortinget, der seks NHO-landsforeninger krever at staten tar ansvar for en av velferdsstatens mest grunnleggende ordninger: sykepengeordningen.

Brevet er underskrevet av administrerende direktør Geir Ove Ystmark på vegne av Sjømat Norge, sammen med lederne i NHO Service og Handel, NHO Reiseliv, NHO Mat og Drikke, NHO Logistikk og Transport og Norges Bilbransjeforbund.

Sjømatnæringen rammes langs hele kysten

Sjømatnæringen sysselsetter titusener av mennesker fra Finnmark i nord til Rogaland i sør – mange i distriktskommuner der det finnes få alternative arbeidsplasser. Bedriftene opererer ofte med stramme marginer, sesongvariasjoner og høy grad av manuelt arbeid, noe som gjør sykefravær til en hyppig utfordring og NAVs utbetalinger til et kritisk likviditetsspørsmål.

Når NAV ikke utbetaler sykepenger i tide, blir det i praksis bedriftene som finansierer trygdeordningen – uten kompensasjon og uten varsel. For en mellomstor fiskebedrift i et kystsamfunn kan dette utgjøre en betydelig likviditetsbyrde som truer den daglige driften.

«Bedriftene kan jo ikke ta kostnaden og risikoen når det er Nav som ikke leverer.»— Vegard Einan, direktør NHO Service og Handel

Et systemproblem som krever politisk handling

I brevet understreker de seks organisasjonene at dette ikke handler om enkeltsaker, men om et systemproblem med politisk styring. NAVs forsinkelser er årsaken til streik og uro i tariffoppgjøret for 2026, og situasjonen har pågått lenge uten at regjeringen har grepet inn med tilstrekkelig kraft.

Organisasjonene peker særlig på at bedrifter allerede rapporterer alle nødvendige inntektstall til staten månedlig gjennom A-meldingen. At NAV likevel ikke klarer å bruke denne informasjonen til rettidige utbetalinger, er i seg selv et alvorlig tegn på svikt i offentlig forvaltning.

Kravet: En midlertidig forskutteringsordning

De seks landsforeningene ber Stortinget etablere en forskutteringsordning som sikrer at sykemeldte arbeidstakere som må ha saken sin behandlet manuelt av NAV, får utbetalt det de har krav på, til rett tid – inntil regjeringen løser de underliggende problemene i NAV.

Sjømat Norge støtter dette kravet fullt ut. Når risikoen ved å ansette øker, øker terskelen for å gi folk en sjanse. Det er ikke forenlig med sjømatnæringens behov for stabil, kvalifisert arbeidskraft langs kysten.

«Når bedrifter med små marginer må bære likviditetsbelastningen på vegne av staten, får det alvorlige konsekvenser for arbeidsplasser over hele landet.» — Fra det åpne brevet til Stortinget, 06.05.2026

Les det åpne brevet

Vil du lese mer?

Enighet i forhandlingene på fiskemel og fiskefôr

Publisert 08.05.2026 Sjømat Norge Organisasjon og arbeidsliv

Sjømat Norge kom kvelden 27. mai 2026 til enighet med Styrke i forhandlingene på Fiskemel- og fiskefôroverenskomsten....

Stortingsflertallet vil avvikle Normprisrådet

Publisert 08.05.2026 Sjømat Norge Organisasjon og arbeidsliv

Et flertall på Stortinget bestående av Frp, Høyre, Sp, Venstre og KrF ber regjeringen legge frem forslag...

Brudd i tariffoppgjør på havbruk og fiskeindustri  

Publisert 08.05.2026 Sjømat Norge Organisasjon og arbeidsliv

Sjømat Norge har vært i forhandlinger med både Fellesforbundet og Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN) så langt i mai. Begge...

Sjømat Norge - en landsforening i NHO

firmapost@sjomatnorge.no

99 11 00 00

Postboks 5471 Majorstuen, 0305 Oslo

  • Om oss
  • Styret
  • Øvrige tillitsvalgte
  • Administrasjonen
  • Forhandlingsutvalg
  • Seafood Federation
  • Høringsuttalelser
  • Kalender
  • Fagområder
  • Materiell
  • Presse

Designet og utviklet av Journey Agency

  • facebook
  • instagram
  • paper
  • Personvern
  • Cookies