• Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
  • Fagområder
  • Om oss
    • Styret
    • Øvrige tillitsvalgte
    • Administrasjonen
    • Forhandlingsutvalg
    • Seafood Federation
  • Medlem
    • Medlemsfordeler
  • Materiell
  • Kontakt
  • English
Sjomatnorge.no > Fagområder > Industri > Sjømat må inn i krisepakke

Sjømat må inn i krisepakke

Publisert 13.01.2009 av Sjømat Norge

Industri

I en fellesuttalelse fra Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL), Norges Fiskarlag, Fiskebåtredernes forbund, Norges Råfisklag og Norges Sildesalgslag ber en samlet næring om 5 milliarder sjømatkroner i regjeringens varslede krisepakke 26. Januar.

Administrerende direktør Geir Andreassen i FHLTil nå ha EØS-avtalen hindrer kreditter med kortere varighet enn to år. Dermed har ikke fiskerinæringen fått ta ta del i krisepakken som regjeringen la frem før jul.

– Vårt krav er rett og slett at vi må ta del i de tiltak som regjeringen allerede har lansert, og de tiltak som regjeringen skal komme med den 26. Januar, sier administrerende direktør i FHL Geir Andreassen.

Det er først og fremst garantier og lånemuligheter næringen ber om. Dette skal kompensere for at bankvesenet ikke fungerer som normalt nasjonalt og internasjonalt.

– Finanskrisen fører til likviditetsutfordringer utover i verdikjeden. Det rammer særlig de deler av fiskerinæringen som holder store lager. Manglende tilgang på kredit og garantier gjør at evnen til å holde lager ute i markedene er redusert. Dermed blir omsetningen av fisk kraftig oppbremset, sier Andreassen.

En samlet fiskerinæring har i dag overlevert krav til statsministeren (se vedlagte fax) om hvordan krisepakken best kan sikre fiskerinæringen. Tilgang til GIEK og Eksport Finans fremholdes som det mest sentral for fiskerinæringen.

– GIEK kan bidra til garantier som sikrer at handelen flyter bedre, og Eksport Finans kan gi kreditter til importører i viktige sjømatmarkeder, og dermed bidra til at de kan kjøpe og holde lager som normalt.

– For å få til dette må regjeringen gå i dialog med ESA og få klargjort at fiskerinæringen ikke er omfattet av EØS-avtalen. Det ble gjort for å sikre fiskerinæringen differensiert arbeidsgiveravgift, og bør også gjøres nå, sier Andreassen

FHL dekker hele verdikjeden fra fjord til bord innen norsk fiskeri- og havbrukssektor. FHL er en landsdekkende næringspolitisk arbeidsgiverorganisasjon hvor medlemmene er alt fra små familiebedrifter til store multinasjonale selskap. FHL er tilsluttet Næringslivets hovedorganisasjon (NHO).


Vil du lese mer?

HMS – konferansen 2026

Publisert 13.01.2009 Industri

Dato er satt – det er bare å legge inn i kalender. Programmet blir lagt ut her...

– Vi har et forbedringspotensial

Publisert 13.01.2009 Industri

Miljødirektoratets tilsynsaksjon viser tydelig at vi kan bli bedre, sier Sjømat Norge og Sjømatbedriftene.

Klart for lokale forhandlinger

Publisert 13.01.2009 Industri

Årets mellomoppgjør er vedtatt av LO/YS. Det betyr at lokale forhandlinger kan starte.

Sjømat Norge - en landsforening i NHO

firmapost@sjomatnorge.no

99 11 00 00

Postboks 5471 Majorstuen, 0305 Oslo

  • Om oss
  • Styret
  • Øvrige tillitsvalgte
  • Administrasjonen
  • Forhandlingsutvalg
  • Seafood Federation
  • Høringsuttalelser
  • Kalender
  • Fagområder
  • Materiell
  • Presse

Designet og utviklet av Journey Agency

  • facebook
  • instagram
  • twitter-x
  • paper
  • Personvern
  • Cookies