Sjømatbedriftene innen alle sektorer er underlagt et omfattende lov- og regelverk, ikke minst innenfor HMS-området.
- Hvilke krav stilles til båten vi bruker i næringa?
- Hvordan skal vi foreta telling, registrering og rapportering av lakselus?
- Kan vi brenne næringsavfallet vårt i småovn?
- Hvilke regler må vi følge når vi ansetter utenlandske arbeidstakere?
- Hvordan gjennomfører vi en risikoanalyse?
Svarene finner du på regelhjelp.no
På nettstedet regelhjelp.no er HMS presentert enkelt, oversiktelig og bransjespesifikt. Finn bransjen du er interessert i på forsiden, klikk – og du får opp HMS-kravene som gjelder din bransje.
I oversikten som da kommer opp er det gjort en prioritering mellom viktige og andre krav. For å komme fram til bransjen du tilhører, kan du fra forsiden også skrive inn navnet på virksomheten din eller organisasjonsnummer.
Også nyhetstjenesten på regelhjelp.no er bransjespesifikk. Ved å abonnere på nyheter, holder du deg oppdatert om nytt regelverk og endringer for havbruksnæringen. Nyhetsoppdateringene blir sendt gratis via e-post til abonnentene.
Nettstedet har i dag over 6000 abonnenter, deriblant 230 som ønsker nyheter om bransjen akvakultur. Det er trolig langt flere som driver virksomhet innen akvakultur, slakting, kultivering og havbeite kan ha nytte av å gjøre seg kjent med nettstedet og abonnere på nyheter.
Regelhjelp.no
- viser vei til regelverk innen HMS og internkontroll
- dekker regelverk innen arbeidsmiljø, brann- og eksplosjonsvern, el-sikkerhet, dyrevern, forurensning, industrivern, internkontroll, mattrygghet, miljørettet helsevern, plantehelse, servering, produkter og forbrukertjenester.
- inneholder bransjespesifikk, brukervennlig informasjon for 57 bransjer
- henvender seg spesielt til daglig leder, HMS-ansvarlig og verneombud i små og mellomstore virksomheter
- lansert i 2005 som en del av regjeringens satsing på Et enklere Norge
- drives av Arbeidstilsynet, Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), Helsedirektoratet, Mattilsynet, Næringslivets sikkerhetsorganisasjon (NSO), Nærings- og handelsdepartementet (NHD) og Statens forurensningstilsyn (SFT).
Vil du lese mer?
Sjømathandelen med USA preges fortsatt av stor uro.
Regjeringens havbruksmelding kan skape ekstra uro, mener Sjømat Norge.
Sjømat Norge har ansatt Caroline Lunde Ellingsen som ny fagsjef industri.