Nærings- og fiskeridepartementet sendte 7. mars ut høringsbrev om innspill på innretning til tildeling av tillatelser til akvakultur med matfisk i sjø av laks, ørret og regnbueørret i 2018. Sjømat Norge skriver i sitt svar at forslagene i høringsbrevet kan virke i mot sin hensikt.
– Auksjoner er vel og bra, men for høye priser kan virke mot sin hensikt, sier direktør for havbruk i Sjømat Norge Jon Arne Grøttum. FOTO: Sjømat Norge/Siv Dolmen
– Vi mener regjeringen burde i sin vurdering av prisfastsettelse i større grad vektlagt mulighet for verdiskapning for norsk havbruksnæring i henhold til det som er gitt som formål i forskriften og viser til brevet, sier direktør for havbruk, Jon Arne Grøttum og viser til følgende setning i høringsbrevet.
«Forskriften skal fremme akvakulturnæringens lønnsomhet og konkurransekraft innenfor rammene av en miljømessig bærekraftig utvikling og bidra til verdiskaping på kysten».
Sjømat Norge er i stor grad enig i prinsippene som er lagt til grunn for gjennomføring av auksjonene.
Bra for de mindre
I tidligere høringsbrev har en lagt vekt på at bedrifter som har bidratt til at et område blir grønt etter det såkalte trafikklyssystemet, i større grad skal gis tilgang til å kjøpe den veksten som blir gjort tilgjengelig til en fast pris. I dagens ordning omsettes 2/3 av veksten på auksjon av høystbydende uten at kjøper på noen måte har bidratt i den kollektive innsatsen for å få området grønt.
Sjømat Norge foreslår at dette gjennomføres ved at budgiverne på forhånd definerer grupper av to bestemte produksjonsområder som man ønsker å bytte mellom gjennom auksjonen. Denne tilnærmingen er også i tråd med departements ønske om å legge til rette for en auksjonsform som på en god måte ivaretar mindre aktører.
Sjømat Norge vektlegge ellers i sitt høringsbrev følgende punkter:
Du kan lese hele høringsbrevet her, eller laste ned dokumentet til venstre i nettsaken.
Vil du vite mer?
Vil du lese mer?
Regjeringens havbruksmelding kan skape ekstra uro, mener Sjømat Norge.
Sjømat Norge har ansatt Caroline Lunde Ellingsen som ny fagsjef industri.
Line Ellingsen er nå innsatt som ny styreleder i Sjømat Norge.