Som kjent har FHL og Norges Fiskarlag tatt initiativ til å utarbeide miljøregnskap for fiskeri- og havbruksnæringen i Norge for bedre å kunne dokumentere i hvilken grad næringen påvirker miljøet.
Vi inviterer i den forbindelse til et åpent møte 3. desember 2009 kl 10 – 13 på Flyporten konferansesenter på Gardermoen. Formålet med møtet er å presentere resultater fra prosjektet.
Dette er første annonsering, program for møtet vil bli sendt ut senere.
Påmelding kan skje på mail til erik.skontorp.hognes@sintef.no innen 20. november 2009. Møtet er gratis.
Noe mer informasjon om prosjektet:
Høsten 2007/våren 2008 ble det utarbeidet et forprosjekt som konkluderte med at det kan være både nyttig og realiserbart å utarbeide miljøregnskap for fiskeri- og havbruksnæringen. Det ble også utarbeidet et foreløpig CO2-regnskap og skissert innhold i et videre arbeid.
FHL og Norges Fiskarlag besluttet å gjennomføre et hovedprosjekt som skal se på utslipp av CO2-ekvivalenter og energiforbruk forbundet med en rekke produkter fra norsk fiskeri- og havbruksnæring. Prosjektet skjer i et samarbeid mellom SINTEF Fiskeri og havbruk og NTNU i Trondheim, samt Institutet för Livsmedel och Bioteknik AB i Gøteborg (SIK) og er i ferd med å avsluttes. Det kan i senere prosjekt være aktuelt å se på flere elementer enn CO2-utslipp og energiforbruk. Prosjektene finansieres av Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfond (FHF).
Jon Arne Grøttum, FHL og Erling Holmeset, Norges Fiskarlag utgjør prosjektets styringsgruppe, mens Ulf Winther fra SINTEF Fiskeri og havbruk er prosjektleder.
Vil du lese mer?
Dato er satt – det er bare å legge inn i kalender. Programmet blir lagt ut her...
Miljødirektoratets tilsynsaksjon viser tydelig at vi kan bli bedre, sier Sjømat Norge og Sjømatbedriftene.
Årets mellomoppgjør er vedtatt av LO/YS. Det betyr at lokale forhandlinger kan starte.