FHLs generalforsamling og årskonferanse er viktigste møteplass og debattarena for den norske fiskeri- og havbruksnæringen. Det gjennomgående hovedtemaet på årets samling tok utgangspunkt i regjeringens uttalte ambisjon om at Norge skal være verdens fremste sjømatnasjon.
Blant innlederne på arrangementets første dag var fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen og utenriksminister Jonas Gahr Støre.
– Norge er ikke bare en ren råvareeksporør – sjømatnæringen er en kunnskapsintensiv bransje. Det må investeres i enda mer forskning, produktutvikling og stadige forbedringer, mener Jonas Gahr Støre, som også understreker at myndighetene må fylle sin rolle på en god måte og bidra med sitt for å bringe sjømatnasjonen videre.
Utenriksministeren understreket betydningen av Norge som ressursnasjon, inkludert sjømat. Han tok for seg sjømatens rolle i geopolitikken da han talte på FHLs årskonferanse. Les hele talen her.
For å bli verdensmester ute må man også være best hjemme. Fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen sa i sitt innlegg at vi ikke må glemme det viktige innenlandsmarkedet. Les hele talen her.
– Jeg vil invitere til et felles krafttak for å øke salget av god og sunn norsk sjømat i våre butikker. Skal vi bli en komplett sjømatnasjon må vi bli flinkere på hjemmemarkedet, sa fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen.
Første konferansedag ble avsluttet med festmiddag. Andre konferansedag ble gjennomført med en felles del og påfølgende parallellsesjoner for henholdsvis fiskeindstrien og havbrukssektoren.
Vi møtes i Ålesund i 2013!
Styret i FHL har besluttet at neste års generalforsamling og årskonferanse skal holdes i Ålesund. Arrangementet vil pågå dagene 19. – 21. mars 2013.
Vil du lese mer?
Sjømat Norge leverte nylig sitt høringssvar til Nærings- og fiskeridepartementets høringsnotat av 25. november 2024 om forslag...
Sjøfartsdirektoratet har laget et skriv som forklarer hvordan røktere og akvateknikere registrerer fartstid.
På syv av ni av områder signaliserer Havforskningsinstituttet redusert risiko for havbruksnæringen.